Uwaga! Na tej stronie pieczemy ciasteczka!
Poprawiamy Twój komfort, wykorzystując pliki cookies. W ten sposób dostarczamy Ci doświadczenia
dostosowanie do Twoich indywidualnych potrzeb.

OK

    W poprzednim tekście pochyliliśmy się nad specyfiką największego medium społecznościowego - Facebookiem. Dzisiaj napiszemy czy obecność w mniej popularnych mediach społecznościowych to “rozmienianie się na drobne”. Czy wykorzystywanie Facebooka wyklucza korzystanie z pozostałych social mediów? Instagram, Twitter, Youtube, Google+, Pinterest, LinkedIn - czy liczą się w obliczu Facebooka? W poniższej części Youtube oraz Instagram.

 

    Istnieje życie po Facebooku
    


    W ilu mediach społecznościowych powinieneś promować swój biznes? Bez względu na to jaką branżę reprezentujesz - czy jesteś czołową firmą zajmującą się tworzeniem stron internetowych w Krakowie, czy może niszowym twórcą artykułów handmade, zawsze mierz siły na zamiary - to jest jedyna właściwa odpowiedź na to pytanie. Oszacuj czas jakim dysponujesz oraz budżet, który możesz poświęcić, a następnie poprzez priorytetyzowanie wybierz te kanały społecznościowe, które będą dla ciebie najkorzystniejsze. Facebook faktycznie jest najpopularniejszym z kanałów, ale nie samym Facebookiem żyje internet. Nie rezygnuj z innych ścieżek promocji

 

    Youtube

 

    Jak sam Youtube podaje, liczba użytkowników to już 1 mld.1 Serwis ten nie ma w sobie cech takiej uniwersalności, jaką może pochwalić się portal Marka Zuckerberga, ale pomimo tego może przysłużyć się wielu firmom z zupełnie odmiennych branży. O sukcesie Youtube’a mogą zaświadczyć ci z jego użytkowników, którzy rozpoczęli publikacje zupełnie amatorsko i bez ambicji uprofesjonalnienia, a skończyli z pomysłem na biznes i rozpoznawalną marką. Za przykład mogą posłużyć choćby AbstrachujeTV czy Polimaty. Serwis opiera się wyłącznie na publikacji treści wideo i budowaniu relacji z odbiorcami - przykładając więc najprostszą miarę posłuży tym biznesom, które mają ambicje tworzyć content wideo. Kluczowym jednak jest to, aby był on użyteczny dla użytkownika. Jakie korzyści może przynieść promocja na Youtubie? Jeżeli jesteś np. agencją kreatywną w Krakowie i chciałbyś wyjść ze swoją ofertą w Polskę, Youtube pomoże ci ze zbudowaniem wizerunku lidera oraz zwiększeniu świadomości marki. W społeczności Youtube’a świetnie sprawdzają się materiały, w których użytkownicy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i pokazują, jak wykonywać pewne czynności czy rzeczy. Dlatego firma zajmująca się projektowaniem stron, mogłaby podzielić się swoją wiedzą w zakresie, w którym przeciętni użytkownicy mogliby sobie poradzić samodzielnie, np. podstawową budową strony na wordpressie. Takie działanie wbrew pozorom nie pozbawi nas potencjalnych klientów. Dzielenie się wiedzą zwiększa zaufanie i szanse na to, że użytkownik wybierze twoją firmę, kiedy będzie miał zlecenie do realizacji. Dzięki treściom użytecznym budujesz swoją pozycję lidera, opinię specjalisty i zwiększasz zaufanie do marki. Content wideo buduje więź między marką a odbiorcami, którą możemy dodatkowo wzmacniać poprzez udział w dyskusjach pod filmami. Youtube świetnie też sprawdzi się w prezentowaniu swojej oferty, testów produktów, recenzjach i produkcjach, ale także do contentu rozrywkowego. Jeżeli profil twojej firmy nie wyklucza rozrywkowej treści, nie bój się takiego rodzaju zbliżenia do klientów. 

 

    Instagram

 

    Właścicielem Instagrama, który pod koniec 2017 roku miał blisko 600 mln użytkowników jest Facebook.2 I to właśnie przez to współpraca pomiędzy Instagramowym kontem a Facebookowym przychodzi nam tak gładko, podczas gdy np. umieszczanie zdjęć z Instagrama nie jest wspierane na Twitterze. Instagram wykorzystuje potęgę magii fotografii, bazując na emocjach konsumentów. To przez te warunki niekoniecznie sprawdzi się w promocji każdej marki. Nad tym serwisem powinny uważnie pochylić się marki, których produkty i usługi należą do sektora luksusowych, lifestyle’owych, określających status, podążających lub kreujących trendy. Doskonale sprawdzą się tutaj takie dziedziny jak: moda, wyposażenie, architektura, fotografia. Sukces marketingowy np. agencji zajmującej się programowaniem lub tworzeniem stron internetowych w Krakowie na tej platformie może być wyjątkowo trudny do osiągnięcia, bo odstaje od charakteru Instagrama. Co więcej, ten ma dość wyraźnie zarysowaną grupę użytkowników, np. w Polsce, zdecydowaną większość stanowią kobiety.3 Jest też w dużej mierze medium młodych ludzi. Jest zatem idealnym medium uzupełniającym, jego użytkownicy to osoby, które łatwo zaangażować, to konsumenci przyszłości. Zakres branży jest jednak nieco okrojony, dominują: moda, lifestyle, a także jedzenie. Instagram choć nie jest dla wszystkich, potrafi doskonale angażować swoich odbiorców, jeżeli więc odnajdujesz swoją grupę docelową wśród jego użytkowników, nie zwlekaj z marketingiem. 

 

    Podsumowanie

 

    Zarówno Instagram, jak i Youtube nie są bezpośrednimy konkurentami dla Facebooka, dlatego działania marketingowe na obu nie będą pożerały siebie nawzajem. Możesz swobodnie działać na kilku kanałach, ale musisz najpierw oszacować czy tak szeroko zakrojone działania marketingowe są na twoje siły. Zawsze lepiej nie działać, niż robić to byle jak. Facebook, choć nie wyklucza innych mediów do promocji, z czasem może wymagać dużo czasu i pracy, do której trzeba będzie oddelegować pracowników. Oszacuj zatem, który kanał będzie wiodącym i skup się najpierw na nim. Z czasem będziesz mógł rozszerzyć swoją działaność.
 

 


1 https://www.youtube.com/intl/pl/yt/about/press/

2 http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/instagram-liczba-uzytkownikow-za-4-lata-wyniesie-930-mln-uzytkownikow-wplywy-reklamowe-potroja-sie

3 http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/72-procent-uzytkownikow-polskiego-instagrama-to-kobiety